Patrick Rothfuss: Jméno větru

7. března 2009 v 20:25 | Léto |  Recenze knih
Jmenuji se Kvothe.
Unášel jsem spícím mohylovým králům ukradené princezny. Spálil jsem město Trebon. Strávil jsem noc s Felurian a odešel jsem živý a při smyslech. Byl jsem vyloučen z Univerzity ve věku mladším, než na ni lidé obvykle vstupují. Mluvil jsem s bohy, miloval ženy a skládal písně, při kterých minstrelové vzlykali.
Možná jste o mně slyšeli.
Každým rokem vycházejí na světě desetitisíce nových románů. Upřímně vzato, je smutným faktem, že většina z nich by mohla plnit spíše funkci pevného paliva. Některé z vydaných titulů však lze číst i bez trvalé psychické újmy: ty jsou nazývány šlechtou mezi knihami. A jako každá správná aristokracie, i ony samozřejmě mají své krále a císaře, takové, jež se objeví jen několikrát do roka.
Moudří si nicméně šeptají ještě o něčem mocnějším, o králích králů a císařích císařů - románech takzvaně úchvatných, vzácnějších než simbelmynë na východ od Hor. Pokaždý, když se nějaký objeví, měsíc pukne a slunce si v závisti zakryje tvář.
Dámy a pánové, představuji vám Jméno větru, fantasy román, který je (z nedostatku superlativnějších výrazů) takzvaně úchvatný.

"Jméno větru má vše, po čem touží příznivci žánru fantasy, magii a tajemno a prastaré zlo, ale je také vtipným a děsivým a zcela věrohodným příběhem." (Tad Williams, autor románů Trůn z dračích kostí a Stínové pomezí)

Hrdinou knihy je Kvothe. Za tímto na první pohled exotickým jménem se skrývá zrzavý samorost se strašidelně velkou mentální kapacitou. Na začátku knihy se nám představuje už coby zkušená, minulostí pronásledovaná legenda, která se snaží nalézt klid ve výkonu práce hostinského.
Prvních zhruba padesát stránek je proto pomyslným "kopcem", jejž musí čtenář překonat, než se bude moci naplno ponořit do děje. Ten se rozjíždí v okamžiku, kdy Kvothe začne vyprávět o svém životě - a věřte mi, je to jízda, při které hltáte stránky po desítkách a s otevřenou pusou hledíte, do jakých nových zákrutů vás to pan autor zase vede.

"Je to vzácné a vítané potěšení objevit autora píšícího nejen se smyslem pro přesné vyjádření toho, co chce sdělit, což mi připadá jako absolutně nezbytná vlastnost pro psaní fantasy, ale také se skutečnou hudbou nesoucí se v pozadí jeho slov."
(Ursula K. Le Guin, autorka románů Čaroděj Zeměmoří a Levá ruka tmy)

Nebudu prozrazovat příliš mnoho o ději, abych vám nezkazil zážitek. Vězte však, že přestože se jedná o fantasy, nezaobírá se pouze neobvyklostmi a nadpřirozenostmi - naopak, zřejmě největší důraz je kladen na prokreslené postavy a vztahy mezi nimi, ať už v dobrém či zlém. Ostatně: tak by to mělo být v každém pořádném příběhu.
Jednou z věcí, jež umožňuje Rothfussovi předkládat komplexní obraz světa, je jeho vzdělání a opravdu široký rozhled. Není divu, vždyť studoval široké spektrum škol od chemického inženýrství, přes klinickou psychologii, filossofii, středověkou historii, antropologii, sociologii až po orientální drama.
A to všechno se v jeho textu zúročuje.

"Ani jedno slovo této mnoha set stránkové knihy není zbytečné. Rothfuss slovy neplýtvá. Je to skvělý nový autor fantasy, na kterého jsme čekali, a toto je úžasná kniha." (Orson Scott Card, autor románu Enderova hra)


Osobně si myslím, že příroda darovala tomuto novému autorovi až příliš mnoho talentu. V některých chvílích jsem měl chuť odložit knihu a začít výt jako pes (přestože jsem vlk). A teď si říkám, že některé vyšperkované literární chvíle musel buďto promýšlet dlouhé roky, anebo ho při psaní vedla ruka andělská.
Ponoření do příběhu je tak hluboké, že určité momenty a emoce (nostalgii, vztek, lásku) jsou téměř stejně silné, jako by se týkaly vás samotných.
Zní to přehnaně? Pak věřte, že skutečnost je ještě mnohem barvitější. Vyseknout vhodnout pochvalu, to je jako snažit se polapit vítr jmenovaný v názvu této knihy. Prostě se to musí zažít, musí se to přečíst.

"Patrick Rothfuss je skutečný talent a jeho příběh o Kvothovi je hluboký a spletitý a skvělý."
(Terry Brooks, autor románu Shannarův meč)

Přestože se jedná o poměrně vážně míněnou knihu, nepostrádá humor, a to jak slovní, tak situační. Některé scény jsou přímo nabity duchaplnými hláškami, přičemž každá z nich by byla vhodná pro použití jakožto motto. Občas se objeví věta tak směšná, trefná a hřebíček-na-hlavičku-tlukoucí, že se nedokážete zdržet hlasitého smíchu. "Bůh dnes koně nekupuje!"
Alespoň u mě to tak bylo. Které knize se to povedlo naposledy? Těžko říci… troufám si ale říci, že ve Jménu větru je více zábavy než v leckterém holedbajícím se humoristickém svazku.
Humor, dámy a pánové, humor je zde inteligentní. Ostatně jako všechno ostatní v téhle knize.

"Jedna z věcí, které mám na této knize nejraději, je, že magie v ní je zcela zakořeněna ve světě románu. Nic nevypadá nepřirozeně, ta soudržnost je znamenitá… Tahle kniha opravdu stojí za váš čas strávený při čtení." (Robin Hobb, autorka trilogií Farseer a Snědý muž)

Ano, ano. Spousta moderních fantasy autorů (pozdravuji paní Rowling) využívá magii pouze jako levný prostředek. Hrdina vykřikne: "Artak Bárak!" a je hotov, obluda mrtvá, pokoj vymalovaný. Ne tak Patrick Rothfuss; pro něj jsou kouzla a čáry zároveň i cílem. Objevování jejich promyšlených zákonitostí a vztahů silně přispívá ke čtenářskému zážitku. Několikrát jsem se dokonce přistihl při úvaze, jakou kombinaci by bylo v daném okamžiku nejvhodnější využít - a to se mi u jiných autorů stává vskutku málokdy.
Dovolím si malou slovní hříčku, kterou nejspíš nepochopíte: magie je v této knize nadmíru sympatickým jevem.

"Tohle je skvostná kniha, skutečně výborný příběh, velmi čtivý a strhující. Klaním se mladému Patovi. Jeho první román je úžasný. Wow!" (Anne McCaffrey, autorka Drakenů z Pernu)

Wow! A já dodávám: zvedněte své upocené půlky ze židle a jděte do knihkupectví! Hezky se usmějte na slečnu prodavačku (ale nemusíte, jestli nechcete), kupte si Jméno větru a odneste si ho domů. A čtěte! Čtěte! Čtěte! Stojí to za každou utracenou korunu, za každou utracenou minutu.
Vážně.

 


Komentáře

1 Alek Alek | Web | 8. března 2009 v 10:10 | Reagovat

Dobrá recenze, splnila svůj účel.

Btw, nešlo by zvětšit písmo, na mé stařecké oči jsou to mrňky a když si je zvětším v prohlížeči, jde zas těžkopádně posouvat text :-(

2 heavy_head heavy_head | Web | 8. března 2009 v 10:20 | Reagovat

Navnadils mě. Jdu si to koupit.

3 Léto Léto | E-mail | Web | 8. března 2009 v 20:50 | Reagovat

Ha! Mohl bych z fleku začít pracovat jako podomní prodavač knih. :)

Písmo jsem zkusil zvětšit, ale vypadalo to docela ošklivě hranatě, tak jsem to zase vrátil na původní hodnoty. Je to dvanáctka, tudíž standard: v případě potíží doporučuji snížit rozlišení. Není žádná ostuda vrátit se k 640x480, když nám plíživý šedý zákal provádí nepříjemnosti. :D

4 Alek Alek | Web | 8. března 2009 v 21:51 | Reagovat

Tohle že je dvanáctka? Pche! Nedělej ze mě Aemona. Jestli tohle je v tvých představách standard,  tak se nediv, že jsou s tebou vlčice nespokojené a odcházej za lepším :-))

5 Léto Léto | E-mail | Web | 8. března 2009 v 22:07 | Reagovat

Opravdu je to echtovní dvanáctka, skoro taková jako Sansa na začátku Hry o trůny. :) Rád bych ti vyhověl, ale nastavení textu v Braillově písmu tento blog naneštěstí neumožňuje.

Nepil jsi včera večer náhodou nějaké hořké mléko od Laskavého muže? :P

6 Alek Alek | Web | 8. března 2009 v 22:35 | Reagovat

Hořké mléko? To nee, měl jsem jen sklenku pozdního sběru na dobré sny...myslíš, že to má vliv na funkci čtenáře? :-)

7 Léto Léto | E-mail | Web | 10. března 2009 v 18:31 | Reagovat

Když to přeženeš, může ji to pěkně zderivovat. :)

8 Anna Merisielu Anna Merisielu | E-mail | Web | 13. března 2009 v 17:28 | Reagovat

Zdravíčko, tady zase jakási podivná odrůda Duše Oceánovité...

No, úvod článku mě upoutal, takže jsem si ho samozřejmě musela přečíst. A přiznávám bez mučení, že jsi asi fakt dobrý propagátor - pokud uvidím tuhle četbu v knihovně, tak po ní chmátnu. Jen to jméno... Patrick Rohfus? Eee... No jo, Rothfuss. Poklona mojí fotografické paměti. =)

Trapný dotaz. Četl jsi Stmívání? Nový měsíc? Zatmění?? Nevysvětli si to špatně, nestala jsem se maniakem v tomto oboru (narozdíl od pár lidí, které znám... neberte si to osobně, vážení, mám pocit, že ta/ti maniaci sem nelezou =)), jen jsem se poslední dobou dala na jednodušší četbu. Možná moc jednoduchou pro ,,tvůj" kalibr... nebo ne, ale zrovna uplatňuji křivé srovnávání s Dětmi Duny... další rozečtenou přehlídkou autorských kvalit. Pokud jsi četl ságu od Franka Herberta, netřeba blíže popisovat, ale tímhle dílem bych teda rozhodně nezačínala... je to už trochu zamotanější a přestává mě trápit svědomí za to, že nevěnuji pozornost pro mě nedůležitým politickým debatám =)

9 Léto Léto | E-mail | Web | 14. března 2009 v 20:01 | Reagovat

Patrick Rothfuss. To jméno si dobře zapamatuj. V budoucnu bude dost možná stát vedle takových velikánů jako Tolkien, Gaiman nebo Martin. Vlastně je to jeden z vlajkonošů nové generacé kvalitní fantastiky, spolu s Bakkerem, Abercrombiem, Lynchem a dalšími. Doufám, že se tihle autoři co nejdříve začnou objevovat i na našich pultech - alespoň v angličtině, když už není vůle je překládat.

Bella Swann? Přiznám se, že si ji v duchu zařazuji do stejné kolonky jako High School Musical a Hannah Montanu. :D Připadne mi to jako červená knihovna pro mladší ročníky, která ničím zvlášť nevyčnívá. Ale pro slečny, které v životě nečetly nic jiného než Lanczovou a Pottera (tím nenarážím na nikoho konkrétního - prostě moje představa typické fanynky, ale každá taková být nemusí!) je asi docela šok, že něco takového existuje. Budiž. Každému, co jeho jest. Třeba se díky téhle knize dostanou k něčemu lepšímu - nezbývá než držet palce!

Totiž, musím se přiznat, že ze Stmívání jsem četl jen část. Ale zkusím zatnout zuby a dotáhnout to do konce, ať mě nikdo nemůže obviňovat, že mluvím o něčem, o čem nic nevím. :)

Z Herbertovy ságy jsem četl jenom Dunu, to je, tuším, ten úplně první díl. Scifárny nejsou tak docela mým šálkem krve, ale přesto se mi to docela líbilo. A spíše než politika mě tam nadzvedávaly ze židle různé filosoficko-psychologické úvahy.

Co se týče "jednoduché" literatury, upozornil bych jen na to, že jednoduché neznamená vždycky špatné. Třeba ten Rothfuss je poměrně dost "easy-reading", ve srovnání například s takovým Mailerem nebo Dostojevským. Jinými slovy, narozdíl od těch druhých dvou jmenovaných je možné přečíst Jméno větru "na jeden zátah" a vyjít z toho bez vážnějších psychických problémů. :D Na jeho genialitě to ovšem zhola nic neumenšuje. A rovnítko samozřejmě nelze položit ani mezi složitost a kvalitu. I hodně zamotaný román může být z literárního hlediska zfušovaný. Ano, ano, dívám se na vás, pane Eriksone! ;)

10 Annah Annah | 5. dubna 2009 v 19:47 | Reagovat

Já jsem Stmívání taky četla:-) Jako dívce se mi to líbilo, my máme takové zamilované románky docela rády. A vystihl jsi to úplně přesně, ta knížka mě přivedla do oddělení fantasy v naší knihovně. Nikdy nepochopím, jak jsem mohla mít takové štěstí, domů jsem si totiž odnesla Hru o trůny!!! Jméno větru zní zajímavě:-)

11 DenGrasse DenGrasse | 18. ledna 2010 v 11:55 | Reagovat

Průměrná fantasy bez hlubšího záměru, sice velký potenciál, ale celkem jednoduché klišé a jednoduchá zápletka, o světě se také mnoho nedovíme... snad další díly přinesou víc.

12 grey bridesmaid dress grey bridesmaid dress | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 6:23 | Reagovat

important information there, I actually enjoyed this post a great deal.
http://www.elsedress.org

13 beach brides dresses beach brides dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 6:24 | Reagovat

Good Day! This is an impressive information buddy. Thanks However I am experiencing trouble with ur RSS feed. Fail to subscribe. Is there anyone else having identical RSS feed trouble? Anybody who knows please reply. Thankx
http://www.elsedress.org

14 short bridesmaid dresses short bridesmaid dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 11:33 | Reagovat

you do not need to buy very expensive SEO books because there are some very good free seo books on the net too, ,
http://www.elsedress.org

15 prom evening dresses prom evening dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 13:18 | Reagovat

Hi. I wanted to thank you for the excellent facts you have posted on your web page. I will definitelycome back to check it out again and have subscribedto your RSS feed. Have a fantastic day.
http://www.elsedress.org

16 cheap wedding gowns cheap wedding gowns | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 12:51 | Reagovat

I just read through the entire article of yours and it was quite good. This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post.
http://www.isdress.org

17 wedding gowns under 100 wedding gowns under 100 | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 16:26 | Reagovat

Hello. i can see that you are a really great blogger,
http://www.isdress.org

18 tag heuer replica watches tag heuer replica watches | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 4:16 | Reagovat

I just book marked your blog on Digg and StumbleUpon.I enjoy reading your commentaries.
http://www.watchescan.org

19 best tag heuer replica best tag heuer replica | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 7:11 | Reagovat
20 iwc fake iwc fake | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 4:24 | Reagovat

This is a genuinely well thought out post. I certainly enjoyed reading it. Thanks.
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama